Czym jest cukier trzcinowy i czy jest zdrowy?

W ciągu ostatnich 100 lat konsumpcja cukru dramatycznie wzrosła, szczególnie w krajach uprzemysłowionych. Każdy wie, że produkowany przemysłowo cukier biały jest niezdrowy, ale jest coraz więcej spożywany, co prowadzi do otyłości, zwiększonego ryzyka wystąpienia nowotworów i cukrzycy jako powszechnych chorób. Oprócz cukru przemysłowego białego z buraków cukrowych, istnieje również cukier trzcinowy. Termin „cukier trzcinowy” jest również często mylnie używany w odniesieniu do cukru brązowego, chociaż istnieje również cukier brązowy pochodzący z buraków.

Jak produkuje się cukier trzcinowy?

Jak sugerują nazwy, cukier trzcinowy wytwarzany jest z trzciny cukrowej. Trzcina cukrowa (Saccharum officinarum L.), trawa o grubości 4–6 cm z rodziny Poaceae, zawiera słodki sok wyciśnięty w celu wytworzenia cukru. Roślina ta do produkcji cukru trzcinowego uprawiana jest na całym świecie w tropikach i subtropikach. Największymi producentami trzciny cukrowej są Brazylia i Indie. W produkcji cukru trzcinowego w całości wyciskany jest sok z trzciny cukrowej, filtrowany z gruboziarnistych składników i gotowany jako syrop. Nie jest on już poddawany obróbce mechanicznej lub chemicznej. Następnie jest on mielony na kryształy cukru. Wszystkie minerały i substancje roślinne są w ten sposób zachowane, a smak jest odpowiednio mocny. Można wyróżnić kilka odmian cukru trzcinowego:

  • niekrystaliczny syrop trzcinowy;
  • cukier w kryształkach rafinowany;
  • cukier nieodwirowany;
  • cukier Demerara;
  • cukier Muscovado (inaczej Barbados).

Wpływ na zdrowie

W kilku badaniach zbadano, czy cukier trzcinowy powoduje mniejszą próchnicę zębów niż zwykły cukier biały z gospodarstw domowych. Badania doprowadziły do różnych wniosków. Niektórzy mówili, że jest mniej próchnicy zębów, inni nie znaleźli różnicy. Powodem tej rozbieżności może być fakt, że żucie trzciny cukrowej odegrało pewną rolę w badaniu. Niektórzy uważają cukier za zanieczyszczony z powodu wysokiej zawartości melasy. Melasa jest substancją naturalną. Inni uważają ten rodzaj cukru za bardzo zdrowy, ponieważ zawiera on wiele minerałów i witamin. Jeśli można teraz mówić o „najzdrowszym” rodzaju cukru dla wszystkich tych rodzajów cukru, to cukier trzcinowy jest z pewnością najzdrowszy ze względu na jego niską obróbkę mechaniczną, ponieważ większość substancji mineralnych i roślinnych jest nadal w dużej mierze zawarta w produkcie końcowym. Należy jasno powiedzieć, że cukier trzcinowy znacznie zmienia smak wszystkich produktów końcowych, w których jest stosowany, ponieważ sam w sobie ma naprawdę mocny aromat i równie mocny smak.