Syrop daktylowy jako naturalny zabójca bakterii

Syrop daktylowy jest bardzo szczególnym środkiem słodzącym, który od wieków jest doceniany na Wschodzie. Owoce prawdziwej palmy daktylowej z Orientu uprawiane są głównie w Egipcie, Iranie i Arabii Saudyjskiej. Tam daktyle są świeże, suszone lub przetwarzane na różne potrawy od tysięcy lat. W tym kraju słodkie owoce są szczególnie popularne w okresie Bożego Narodzenia. Popyt jednak rośnie, ponieważ daktyle mogą być również wykorzystywane jako zdrowy substytut cukru. W tym celu owoce są zazwyczaj przetwarzane na pyszny syrop.

Syrop daktylowy jako lek przeciwbakteryjny

Syrop zrobiony z daktyli jest szybko robiony w domu. Naukowcy odkryli szczególną korzyść zdrowotną płynącą z zastosowania tego syropu. Wygląda na to, że działa podobnie do antybiotyku, ponieważ jest w stanie skutecznie hamować wzrost bakterii. W serii eksperymentów syrop ten został skonfrontowany z różnymi bakteriami chorobotwórczymi. Po zaledwie sześciu godzinach, syrop daktylowy wykazał pełne działanie antybakteryjne. Ku zaskoczeniu lekarzy masowo ograniczono wzrost wszystkich agresywnych szczepów bakterii, w tym gronkowca złocistego (np. ropne zakażenia skóry), patogennego Escherichia coli (np. zakażenia jelit), patogennego Enterococcus spp. (np. zapalenia ogólnoustrojowe) oraz Pseudomonas aeruginosa (np. zakażenia ran). Badacze przypisują ten efekt przede wszystkim antyoksydacyjnie aktywnym drugorzędnym substancjom roślinnym (polifenolom) zawartym w tej dacie. Substancje te powstają naturalnie podczas dojrzewania owoców. Syrop daktylowy zawiera:

  • potas;
  • wapń;
  • magnez;
  • witaminy o charakterze antyutleniającym A, C oraz E;
  • witaminy z grupy B;
  • skumulowaną ilość fruktozy oraz sacharozy.

Sztuczny syrop daktylowy

Sztucznie wyprodukowany syrop daktylowy, który zawiera tylko różne cukry i aromaty, ale nie zawiera typowych polifenoli daktyloskopijnych, nie jest tak antybakteryjny jak naturalny syrop daktylowy.

Zalety smakowe

Dużą zaletą syropu daktylowego jest to, że zapewnia on neutralną słodycz, tzn. nie ma on własnego smaku i może być stosowany w wielu różnych potrawach. Można go używać jako substytutu cukru do pieczenia, do deserów lub gorących i zimnych napoi. Niewielka ilość syropu daktylowego może być również używana do aromatyzowanych sałatek, zup, sosów i marynat.

Gdzie mogę kupić syrop daktylowy?

Syrop ten staje się coraz bardziej popularny. Produkty z daktylami można teraz znaleźć w wielu sklepach ze zdrową żywnością, sklepach z żywnością ekologiczną, a czasem nawet w supermarketach. Oczywiście, takie egzotyczne substancje słodzące są również dostępne online w różnych sklepach z żywnością.